Jan 142011
 
bisiklet seçen kadın

bisiklet seçimi - guardian.co.uk

Önümüz bahar, illaki bisiklet almak isteyenler olacaktır, bizim elimizden gelebilecek en iyi yardım sanırım oturup bu konunun temellerinden bahsetmek ve doğal olarak insanların kendilerine uygun bisikleti almalarını sağlamak olacaktır. Bisikletinizi almadan önce sormanız gereken sorular ve bu sorulara vermeniz gereken cevaplar olduğundan zaten bahsetmiştik:

Bisikleti ne için alıyorsunuz?

Nasıl ve nerede kullanacaksınız?

Ve tabii ki bütçeniz.

Bisikletleri sınıflandırmak başlı başına bir sorun ama yinede burada biz dört sınıfa ayırdık. Yol bisikletleri, dağ bisikletleri, hibrid(karma) bisikletler ve diğer çeşitler. Bisiklet almaya karar verdiğinizde gideceğiniz dükkân tahminen ilk üç sınıftaki bisikletleri gösterecektir size.

yol bisikleti

Yol bisikleti

Yol bisikletleri

Yol bisikletlerine önceliği vermemin nedeni zaman içerisinde değişen ve gelişen geometri ve teknolojileri ile diğer çeşitlere öncülük etmiş olmaları ve dolayısıyla mazilerinin daha eskiye dayanması.

Adından da belli olacağı gibi yol ve düz zeminlerde kullanmak için tasarlanmış bisikletlerdir. Yol bisikleti söz konusu olunca Türkiye ve İstanbul yollarında dağ bisikletiyle bile yaşadığım sorunları düşünürsem alırken bir kere daha düşünmenizin gerekeceğini söyleyebilirim. Çünkü amacı hız yapmak olan bu bisiklet donanımsal yapısından dolayı İstanbul ve benzeri şehirlerimizde ne yazık ki kendine yer bulmakta zorlanacaktır. Sürüş pozisyonu esnek vücuda sahip olmanızı gerektirir. Günlük kıyafetleriniz ile sürmek bu nedenle eziyet olabilir. Bu tür bisikletlere bagaj takma imkânınız olmadığından eğer şehirlerarası tur planlarken günün sonunda nerede yatacağınızı ve ne yiyeceğinizi önceden planlamış olmanız gerekecektir. Sadece kredi kartınızı taşıyacağınız bu turlarda harcamanın bol olacağını kestirmek zor değil, zaten bisikleti alırken de diğerlerine oranla biraz daha fazla vermemiş miydiniz? Yağmur çamur başladığında evde bırakmanız gereken elma şekeriniz olabilir, çünkü çamurluk takamazsınız. Bu bisikletlerde amortisör yoktur ne de olsa asfalt

Tour of Turkey

Tour of Turkey

üzerinde sürdüğünüz ve bu asfaltında düzgün olduğu varsayılmıştır. Arazi kullanımına uygun değillerdir. Yolda hızlı gidebilmek için üretilen büyük tekerlek çapları, düzgün yüzeyli ve yüksek basınçlı (diğer bisikletlerin yaklaşık üç katı basınç vardır) ince lastikleri ile diğer bisikletlere göre farklı sürüş pozisyonları sunan aşağı ya da yukarı eğimli boynuz benzeri gidonları sayesinde ayırt etmeniz kolaydır. Zarif yapıları ve takdire şayan tasarımları ile göze batarlar. Her sene zevkle izlediğimiz cumhurbaşkanlığı Türkiye bisiklet turu katılımcılarının altındaki bisikletlerdir. En hafif bisiklet sınıfıdır, en ağırı bile 12 kilonun altındadır. Günümüzde 5 kilo civarında modeller mevcuttur ama uluslararası kurallar gereği bunlar yarışlarda kullanılamazlar.

Sonuç olarak bir yol bisikleti almak istediğinizde genel amacınızı spor yapmak olarak tanımlamış olmanız gerekir. Ve emin olun ki alacağınız bu tür bir bisiklet kendi kendinize olsanız bile çıtanızı hep yukarı taşımanız için zorlayacaktır sizi.

9.5-11 kg arasındaki giriş seviyesi bisikletler 1500 – 2500,

8-9.5 kg arası bisikletler 2500 – 4000,

Bu ağırlığın altında artık profesyonel sınıfa yaklaşan bisikletler ise 4000 –10000 lira gibi fiyat aralıklarına sahiptirler.

Triatlon bisikleti

Triatlon bisikleti

Velodrom bisikleti

Velodrom bisikleti

İnce tekerleklerin üzerinde Dönüşler ve manevralar o kadar da kolay olmayabilir. Bu nedenle teknik becerilerinize güveniyor olmanızda fayda var. Sürücü hatalarını kapatmazlar ve bu nedenle ilk defa bisiklet alacak olanlar diğer çeşitlere yönelse daha iyi olur.

Yarış bisikletleri, Zamana karşı yarış bisikletleri, Triatlon bisikletleri, Kapalı salon bisikletleri (ki sanırım en sade bisiklet çeşididir. Fren ve vites donanımı yoktur. )bu kategoride sayılabilecek bisikletlerdir.

Sonraki yazı dağ bisikletleri.

Benzerini bulduk:

 Leave a Reply

(required)

(required)