Feb 272011
 
Elektrikli bisiklet (Sanyo model) - fotoğraf

Elektrikli bisiklet (Sanyo)

Elektrikli bisikletler birçoğumuz için gereksiz araçlar gibi gözükebilir. Ben bile ilk gördüğümde “bunlar da ne ola ki” deyiverdim kendi kendime. Motosiklete benzeyen ama pek o kadar da sağlam durmayan ve biraz acele montaj kurbanı olmuş gibi görünen bu araçlar, arafda gezinir gibi geldi bana. Bir yandan, birkaç yabancı makale okurken, giderek popüler bir hale geldiklerini fark ettim. Çin’ de birkaç sene önce çıkarılan yasalar sonucu büyük şehir sokaklarında motosikletlerin yasaklanması ile ulaşım sorunlarını elektrikli bisikletler ile çözmeye başlamış Çinliler. Bunun da büyük bir yankısı oluşmuş durumda tüm yeryüzünde. Çünkü en büyük elektrikli bisiklet üreticisi olan Çin, kendi ihtiyacının fazlasını yavaş yavaş ihraç eder duruma gelmiş. Doğal dengeye etkisi ise kurşun asit akülü ve iri modelleri dışarıda tutmanız durumunda oldukça az.

Elektrikli bi(moto)siklet

Elektrikli bi(moto)siklet

Ülkemize gelince, ne yazık ki revaçta olan elektrikli bisikletlerin çoğu motosiklet tipinde olanlar. Avrupa’ da ise zaten hayatlarının bir parçası olması nedeni ile genelde bisiklet kadrolu tipler tercih ediliyor. Bisiklete alışkın olan batı toplumları bu duruma bisikletli yaşamlarına gelmiş bir destek gibi bakıyor yani. Çünkü tercih edilen modellerin çoğu pedelec denen tipte, yani sizin pedal çevirim oranınıza göre destek veriyor. Bu modeller daha çok bisiklet ile ulaşımını gerçekleştiren ama kimi zaman desteğe ihtiyacı olan orta yaş kesim düşünülerek üretilmiş ürünler. Pedelecler sayesinde hem sporunuzdan vazgeçmemiş oluyorsunuz hemde konfora kavuşuyorsunuz. Bu modeller pedalı rahat rahat çevirdiğinizi gördüğünde ya da pedal çevirmeyi durdurduğunuzda bir süre sonra desteği kesiyor. Anlaşılacağı bizdeki gibi bir kullanıcı profili yok. Çünkü bizdeki durum kuzu postundaki kurt gibi, çoluk çocuğa karne hediyesi olarak alınan bu elektrikli bisikletler sonrası kaza haberleri her geçen gün artıyor. Umarız bu durum yasal düzenlemelerle son bulur, yoksa bütün iki teker camiası sıkıntı yaş kuru demeden yanacak.

Bir süre daha bineceğimizi sanmıyorum bu araca, ama kim bilir? Biz şimdilik Elektrikli Bisiklet Dünyası sitesine verdiğimiz destek dışında bir katkı sunamayız gibi görünüyor bu teknolojiye. Böyle bir bisiklet almayı düşünenlere lityum aküye sahip bisiklet kadrolu ve 30 kilogramı geçmeyen elektrikli bisikletleri tercih etmelerini rica edeceğiz. Bu modellerin çevreye olan zararları açısıdan elektrikli bisikletler içinde en düşük sınıf olduklarını söyleyebiliriz.

Benzerini bulduk:

  One Response to “Elektrikli bisikletler kuzu postunda kurt mu?”

  1. merhaba,

    Bilgiler icin cok tesekkurler.
    Elektrikli bisikletlerle ilgileniyorum, yazinizda belirttiginiz “lityum aküye sahip bisiklet kadrolu ve 30 kilogramı geçmeyen elektrikli bisikletler”i bulmak oldukca zor, bu ozelliklere sahip Turkiye’de satilan bildiginiz bir model mevcut mudur?
    Ilgilinize cok tesekkurler.
    Iyi gunler.

 Leave a Reply

(required)

(required)