Jan 022011
 
Cyclepassion takvimi 2011 ön kapağı

Ön kapak

Geçen günlerin birinde kitapevinde dolanırken takvimler takıldı gözüme. “Olga yeni sene geldi” bir de takvim mi alsak derken, bisikletli olan var mı diye şöyle bir göz gezdirdim. İstanbul’ da bulamamıştım böyle bir şeyi geçen senelerde ama burada vardır diye bakındım. Ne de olsa Türkiye’de bir tane basılı dergi yokken burada herkese uygun bisiklet dergileri mevcut. Bulamadım, ama takıldı bir kere aklıma… Eve dönünce bisiklet ve takvim kelimelerini aradım arama motorunda İngilizce olarak. Daha ilk sayfada bir tanesi çıktı bile “Cyclepassion”. İyi dedim kendi kendime demek ki gerçekten tutkulu birileri var (isme bakarak). Birkaç dakika içinde kendimi gerçekten seksi, güzel ve “tutkulu” bisikletçiler arasında buldum.
Bulduğum siteyi ne tepki alacağımı bilmeden gösterdim hemen. Pek bir ses yok. Bir erkek olarak düzgün spor yapan, formda, seksi kadın vücutlarına bakmak beni rahatsız etti dersem yalan olur. Ama yinede şaşırdım bir miktar. Keşke içinde birkaç erkek bisikletçide olsaymış dedim. Hem böylelikle bu yazıyı gören biri sorduğunda “bisikletçiler çıplak poz vermiş işte” diyebilirdim cinsiyetçiliği dışarıda tutarak. İçindeki fotoğrafları gördüğümde erotizmin sınırlarından hafif esintilerle pornografinin sularına giren takvim için ne düşüneceğimi bilemedim. Önce bu kişilerin gerçekten bisikletçi olup olmadıklarından bile kuşku duydum. Sonra hangi ülkedenler, acaba Türkiye’ den bisikletçi var mı acaba? Şudur, budur derken daldım araştırmaya. Artık parkurda mı yoksa fotoğraf çekimlerinde mi daha başarılılar karar sizin.

Şubat ayı

Hanka Kupfernagel - Şubat

Hanka Kupfernagel: 1974 doğumlu Alman bisikletçi Alman milli takımının kadrosunda yer alıyor. Takvim en olgun bisikletçisi olarak şubat ayında yer alıyor.

Hanka Kupfernagel yarışta

Hanka Kupfernagel bir yarışta

Willow Koerber

Willow Koerber - Ocak

Willow Koerber: 1977 doğumlu Amerikalı bisikletçi Trek/Subaru mtb takımında yarışıyor. Takvimde ise Ocak, Haziran(Heather Irmiger ile beraber) ve Kasım aylarında.

Willow Koerber bir yarışta

Willow Koerber bir yarışta

Heather Irmiger - Eylül

Heather Irmiger - Eylül

Heather Irmiger: 31 yaşındaki bisikletçi Trek/Subaru mtb takımının takvimdeki ikinci sporcusu. Geçen yıllarda Amerikan Olimpiyat takımında yer alan Jeremy Horgan-Kobelski ile evli. Takvimde Haziran ayında takım arkadaşı ile beraber ve Eylül ayında da üzerinde Şampiyon yazan dövmesini gösterirken.

Heather Irmiger bir yarışta

Heather Irmiger

Colorado Üniversitesinde uygulamalı fizyoloji bölümünü bitirip master derecesini de Integrative Physiology alanında yapan sporcu Integrative Vascular Biology Laboratuarında araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.

Julie Krasniak - Ağustos

Julie Krasniak - Ağustos

Julie Krasniak: 22 yaşındaki Fransız bisikletçi takvime ilk defa poz vermiş ve kendisi Ağustos ayında. Look-Shimano takımından.

Julie Krasniak

Julie Krasniak

Liz Hatch - Mart

Liz Hatch - Mart

Liz Hatch: 30 yaşındaki bisikletçi Lotto takımının yol bisikleti kadrosunda. Takvimde Mart ve haziran aylarında arz-ı endam etmekte.

Liz Hatch

Liz Hatch

Veronica Andreasson - Mayıs

Veronica Andreasson - Mayıs

Veronica Andreasson: İsveç’ de 1981yılında dünyaya gelen sporcu Lotto takımının diğer yol bisikletçisi. İtalya’ da İsveçin Olimpiyat görmüş bir diğer bisikletçisi olan Gustav Erik Larsson ile beraber yaşamakta. Takvimin Mayıs ve Aralık aylarını renklendirmiş.

Veronica Andreasson

Veronica Andreasson

Mona Eiberweiser - Nisan

Mona Eiberweiser - Nisan

Mona Eiberweiser: 20 yaşındaki Alman bisikletçi takvimdeki en genç sima. CentralPro – mtb takımı ile yarışıyor. Nisan ayının modeli.

Mona Eiberweiser

Mona Eiberweiser

Fabienne Heinzmann - Ekim

Fabienne Heinzmann - Ekim

Fabienne Heinzmann: 1976 yılında İsviçre’ de doğan bisikletçi BMC mtb takımından olup Ekim ayının güzelidir.

Fabienne Heinzmann

Fabienne Heinzmann

Ya Umut şimdi oldu mu yani? Diyenleriniz olacaktır. Daha ikinci yazıda cıvıttın hemen sesleri ta İstanbul’ dan buraya gelir gibi . Gerçektende takvimdeki bisikletçilerin kişisel sitelerine girdiğinizde göreceksiniz ki geçen yılları madalyalar ve kupalarla dolu bu insanların. Yaş olarak çoğu belli bir olgunluğa sahip sporcular zaten. İnsanın sürekli yaptığı işten sıkılması hali olabilir diye bir düşünce geçiyor aklımdan. Ya da sporun fiziksel olana dayanması ve fiziksel güç ilişkilerinin erkek dünyasına daha yakın olması belki kadınsı bir şeyler yapma isteği doğuruyor diye de düşünmedim değil. Tamam, ne dersem diyeyim yapacağınız eleştirilere de açığım. Çünkü buradan başlayacak bir tartışma erkek egemen düzenin kadın imajı ve kadına bakış açısı ile ilgili olarak dallanıp budaklanmaya açık, farkındayım

Benzerini bulduk:

 Leave a Reply

(required)

(required)