Feb 202011
 
Katlanabilir bisikletlere bir örnek

Katlanabilir bisikletlere bir örnek

Bisiklet seçimi sırasında size öncelikle diğer üç yazıda bir miktar açıklanan bisikletler sunulacaktır önünüze. Ve bunlar dışındaki modelleri sormanız gerekebilir var mı? diye. Bu metindeki çeşitleri atlamamış olmak için yazıyorum. Katlanabilir bisikletler ve bmx modelleri dışındakiler seri üretime dâhil değillerdir.

Katlanabilir bisikletler:

Aslında bu modelleri görme şansınız oldukça fazla. Son yıllarda hem satışları artmaya başladı hem de kullanıcıları. Eğer ufak bir mekânda yaşıyor ama yine de bir bisiklete sahip olmayı istiyorsanız en güzel çözüm. Katlandıkları zaman taşıması kolay bir hale geliyorlar ve 7’li ya da 8’li vites sistemine sahip olan modelleri de mevcuttur. Şehirlerde giderek daralmaya başlayan yaşam alanlarımızda bir miktar farklı bir döngü yaratmaya yetecektir bu modeller. Seçim sırasında vites ve fren sistemi dışında birbirine oldukça yakın modellere sahipler.

Tandem bisikletler:

Tandem bisiklet

Tandem bisiklet

İki kişinin beraber sürdüğü bisikletler. Genelde kısa mesafeli geziler için kullanılan modellerdir. Bisikletin hareketini sağlayan güç iki kişi tarafından verilir, arkada ki kişinin rahata alışıp keyif yapması ihtimalini saymazsak. Normal bisikletlere göre 50 – 60 santimetre kadar uzundurlar ve bu nedenle taşıma problemi doğabilir. Manevra yapma becerinizi trafiğe girmeden geliştirmeniz gerekecek, çünkü normal bisikletlere göre biraz farklılar.

Unicycle ailesi

Unicycle ailesi

Unicycle (tekteker):

Tek tekerlekli araçlar bisiklete göre çok daha pratik tabii ki ama kullanabilen için. Gösteri amaçlı olarak kullanılmaktalar genelde. Tektekerler ile benim iki tekerle inemeyeceğim yerlerden inen insanların videolarını gördüğüm için eklemiş bulunmaktayım.

Üç tekerlekli bir bisiklet

Üç tekerlekli bir bisiklet

Tricycle (üçteker):

Genelde yazlık bölgelerde ya da trafik yoğunluğu düşük olan yerlerde görmeye alışık olduğumuz ve çarşı pazar alışverişinizi taşımanıza yardımcı olabilecek bisikletler. Almadan denemenizi tavsiye ederim, çünkü manevra kabiliyetleri sıradan herhangi bisiklete göre çok daha farklı. Öyle ha deyince dönmüyor meret. Alma aşamasına geldiğinizde ağırlıklarını ve vites sistemlerini gözden geçirin. Çünkü üç tekerlekli bisikletlerde firmalar farklı olsa da genelde modeller çok yakın, yani isimden çok donanıma bakın. Üç tekerlekli bir bisiklet ile trafikte yol alırken arabaların sizi sıkıştıramıyor olması güven veriyor insana. Kullanıcısından daha geniş olması trafikte araç yerine konmanıza yetiyor ne de olsa boy takıntısı olan bire milletiz. Ama yine de bir miktar korna işitmeye hazır olun.

Recumbent bisiklet

Recumbent bisiklet

Recumbent:

Neredeyse yatar sürüş pozisyonuna sahip olduğunuz bisiklet modelleri. Bu modeller hakkında birçok farklı görüş bulabilirsiniz; ama kimsenin bu bisikletlerin sahip olduğu konfora laf ettiğini duymadım. Bu bisikletler ile Dünya turuna çıkmış birkaç kişiyi de konuk ettik zamanında evimizde ve bu süre içerisinde benim gözlemlerimde genelde olumluydu. Düşme tehlikesi oldukça az ama alışmam zaman aldı, pedallara tüm vücudunuz ile güç veriyorsunuz ve bu sayede verimli gibi. Önünüzde uzun bir yol var ise bu bisikletlerin sahip olduğu geniş bagaj hacmi de hoşunuza gidecektir. Peki eksiler yok mu? Var tabii ki. Bu bisiklet başlı başına bir ilgi kaynağı olabiliyor. Yani öyle bir yere kilitleyeyim de gidip gezeyim mantığını unutmanız gerekebilir. Özel yapım bisikletler sınıfına yakın oldukları için fiyatları yüksek, 3000 Euro civarında ve yedek parçaları da pahalı olabiliyor. Böyle bir bisiklete sahip olmak istediğinizde burada detayına girmediğimiz farklı bir kaç çeşidini seçebilme şansınız var. Çünkü her firmanın kendine göre tasarımları var. Otobüs bagajlarına sığmaları normal bisikletlere göre daha güç ama ilginçtir, bu garip aracı gören muavinler ne yapıp edip bir biçimde gözümün önünde hiç yüzlerini buruşturmadan otobüs bagajında yer ayarladılar. Bir diğer eksi ise trafikte şoförler ve araç içerisindeki yolcular ile göz temasınız çok az, çünkü yere oldukça yakın bir yüksekliktesiniz. Bu durum kimi zaman tehlikeli olabilir gibi duruyor.

Bmx bisiklet

Bmx bisiklet

Bmx:

Genellikle sokaklarda gösteri amaçlı kullanılan bisikletlerdir. 80’ li yılların çocukluk hayallerimizi süsleyen bisikletleri. Bu bisikletlerin kadro yapıları oldukça farklıdır, çünkü hacim olarak ufak ve ağırlık olarak hafif olmaları gerejkmektedir. Genellikle 20” çapına ve sıradan bir bisiklete göre kalın tekerleklere sahiptirler. Amortisörü olmayan bu bisikletlerde, bu sayede yere iniş sırasında temas yüzeyi arttırılarak darbe etkisi azaltılmıştır. Sele yüksekliği oldukça alçaktır, çünkü genellikle hareket halinde olacağınız düşünülerek sizi engellenmeyecek bir yüksekliğe yerleştirilmiştir. Gidon ise genelde değiştirilen ya da kişiselleştirilen ilk parçadır bu bisikletlerde, çünkü ayakta iken rahatlıkla uzandığınız bir mesafede olmalıdır ve alınırken göz önünde bulundurmanız gerekir tüm sürüş pozisyonlarınızı. Keyiflidirler ve yer kaplamazlar, ama hız yapmanıza ve uzun mesafeleri kat etmenize uygun değillerdir.

Sanırım bu makale ile bisiklet çeşitleri bitmiş oldu. Bu kadar teknik şey yazmak hoşuma gitmedi aslında, ama son bir iki detay yazı daha var. Ama arada bir değişiklik yapacağım gibi. Kaç zamandır Polonya’ nın resmi televizyon kanalındaki bir dizi aklıma takılıp duruyor yazsam diye. Bir sonraki yazı büyük bir olasılıkla bu konuda olacak.

Benzerini bulduk:

 Leave a Reply

(required)

(required)