Jan 152011
 
Dağlarda bir bisiklet

Dağda bisiklet keyfi - ridethealps.com

Dağ bisikletleri

Kadro yapıları darbelere karşı dayanıklı olabilmeleri için daha kalın profillerden üretilen bisikletlerdir. 16″ den 29” e kadar (genelde çok uzun boylu kişilerin tercihidir) farklı tekerlek çaplarına sahip olsalarda modellerin çoğu 26” olarak üretilir. Lastiklerinin yapısı yol bisikletine göre farklıdır, kalın ve dişli olarak üretilir. Bu yapı arazi sürüşlerinde zemine tutunmayı kolaylaştırır ve geniş olması nedeni ile de sürücü hatalarını yol bisikletine göre daha fazla kompanze eder. Kısmen ufak sayılabilecek tekerlekleri manevra kabiliyetini arttırır. Engebeli arazide yol alırken titreşimlerin sürüş keyfinizi bozmaması ve konforun arttırılması için amortisöre sahiptir. Yinede seçeceğiniz bisiklette amortisör olmayabilir, sadece ön tekeri tutan maşada amortisör bulunabilir (hardtail) ya da gitgide yaygınlaşan modellerde olduğu gibi hem ön, hem de arka tekerde olabilir (fullsuspention). Kullanım tarzına göre farklı kadrolara sahiptirler. Kadro geometrisi yol bisikletinden değişiktir ve aynakol yerden yüksek bir seviyede tutulur. Kadro boyları yol bisikletlerine göre daha ufaktır (çocuklar için yol bisikleti bulamazsınız ama birçok markanın dağ bisikleti mevcuttur). Gidon genelde düzdür ama kullanıcılara farklı seçeneklerde sunulmuştur. Sıradan bir dağ bisikleti 15 kilo civarında olmasına rağmen 10 kilo altında olanları yarış ve performans severler için makbuldür. Şehirde kullanmak keyiflidir, çünkü merdivenlerden inip çıkabilir ya da yollardaki bozuklukları daha az dikkat edebilirsiniz(ama her halükarda mazgallara dikkat). Hava koşulları bozulduğunda istediğiniz kadar çamurluk taksanızda kirlenmeyi göze alanlardan olmalısınız. Bütün bu özellikler dağ bisikletinin yol bisikletinden daha zorlu koşullarda stabil olmasını sağlamış ve gitgide popülerliğini arttırmıştır. Bu popülerliğin bir gerekçesi de dişli sistemlerindeki oranlardır. Bu oranlar sayesinde yokuşlarda yoruldukça

daha az efor harcayabileceğiniz bir vitesle yolunuza devam etmeniz mümkündür.  İstanbul gibi tepelere sahip şehirlerde yol bisikletlerine göre daha rahat kullanılabileceğinizi söyleyebilirim. Bu rahatlığın bedelinin daha az hız olduğu aşikârdır. Günümüzde satılan bisikletlerin büyük bir kısmı dağ bisikletidir.

XC Dağ Bisikleti

XC Dağ Bisikleti

XC (Cross country)

Arazi yarışları ve sürüşü için uygun olan modellerdir.Bu tür bisikletleri şehir içinde ya da uzun çıkarkende kullanmak mümkündür. Ama lastikleri değiştirmeniz şartı ile. Tasarımları yapılırken sağlamlık ve verimleri düşünülerek tasarlanırlar. XC bisikletleri tek yada çift amöortisöre ship olabilir. Dağ bisikletlerinin en hafif olan grubunu oluştururlar. Vücudunuzu çok rahat kullanabileceğiniz bir sürüş pozisyonuna sahiptir. Yol bisikletleri gibi gövdenizi bükmeden gidona uzanırsınız.

Downhill / Freeride

Downhill Bisikleti

Downhill Bisikleti

Genelde yüksek bir alandan aşağıdaki bir bölgeye inilerek gidilen parkurlarda kullanılan bisikletlerdir. Amortisörleri zeminin eğimini azaltabilmek için özel olarak üretilen uzun piston boyuna sahiptir.Çift amortisörlü modeller çoğunluktadır. Ağırlıkları diğer sınıflara göre fazladır ve kadroları çok sağlam profillerden oluşturulur çünkü dağ bisikletlerinin en ağır koşullarının zorlandığı sınıftır. Sele borusu genel olarak gidonun altındadır. Zaten bu tür bisikleti alırken çoğunlukla oturmuyor olacağınızı bilmeniz gerekir 😉

All mountain bisiklet

All mountain bisiklet

Enduro / All mountain

Her türlü bozuk zeminde hareket edebilmenizi sağlayan çift amortisöre sahip modellerdir. Genelde bisiklet alacak kişiler bu özellik nedeni ile çok rahat edeceklerini düşünürler. Bu durum bir yanılsamadır sadece, çünkü eklenen her amortisör ek ağırlık demektir ve ayrıca bisikletin arka üçgeni hareketli hale geldiğinde pedal kuvvetini yitirmeye başlarsınız. Bu bisikletlerin kesinlikle zorlu koşullar için üretilmiş modeller olduğunu aklınızdan çıkarmanız gerekir. Yani sürüşün çoğunluğunu şehirde yapacak kişilere kesinlikle önerilmemeli.

Türkiye’ de yerli ve yabancı markaların birçok modeli mevcuttur. Ve fiyat aralıkları:

400-800 TL giriş seviyesi bisikletler (14-17 kg)

800-2000 TL orta seviye bisikletler (12-14 kg)

2000 TL üzeri daha üst model donanım  ve hafiflik almak isteyenler. Bu fiyatlara 10 kilo civarında bisiklet bulmak mümkündür (9-12 kg)

Bir sonraki yazı “hibrit bisikletler”

Benzerini bulduk:

  2 Responses to “Bisiklet seçimi…dağ bisikletleri”

  1. Öncelikle emeğinize sağlık. Size bir soru sormak isterim. Ben hem şehir koşullarına uygun hemde uzun mesafeli (100-200 Km ) sürüşlerde kullanabileceğim bir bisiklet arıyorum. Yani bir dağ bisikleti almak istiyorum (gerekirse uzun yollarda tekerleri değiştirerek). Karar veremediğim konu fren sistemi. Özellikle uzun yollarda sorunsuz bir sürüş için V fren sistemini öneriyorlar, hidrolik ve disk sistemleri bir sorun çıktığında tamir edilmesi zor olduklarından uzun yol için tavsiye edilmedi bana. Bu konu kafamı çok karıştırdı diyebilirim. Bu konudaki fikrinizi öğrenmek isterim. Son olarak bu koşullar uygun bir bisiklet bana tavsiye edebilir misiniz? Teşekkürler

    • Aslında, cevabınızı vermiş sayılırsınız soru içerisinde. Dağ bisikleti alacağınız kesin gibi görünüyor ki, Türkiye’ de her türlü köy yolunda oldukça faydalılar. Biz turlara çıktığımızda neredeyse hiç sorun yaşamadık diyebiliriz teker patlatmak dışında. Fren konusunda ise V-fren her zaman uzun yolcunun dostu. Bu tür durumlarda donanımı sadeleştirmek olabilecek sorunlasrı da sadeleştirmek demek olduğundan V-fren bizim kullandığımız fren tipi aynı zamanda. Evimize misafir ettiğimiz ve asya hattına giden birçok bisikletçi de yine bunları kullanıyordu (Recumbent tip bisiklet kullananlar hariç.) Bu nedenle söyleyebileceğim şey mümkün olduğunca bisikletinizi sadeleştirmeniz. Uzun ve mutlu sürüşler dileriz.

 Leave a Reply

(required)

(required)