Jan 182011
 
Hibrit bisiklet

Hibrit bisiklet

Hibrit bisikletler:

Kimisi diyecektir şimdi madem onun şusu bunun busu iyi, e o zaman neden bu iyi özellikleri barındıran bir bisiklet üretmiyorlar? Üretiyorlar, ve bu başlık da bu bisikletlerle ilgili. Hibrit bisikletler daha önce bahsi geçen iki türün bir nevi karışımıdır. Tekerlek boyları ve kadro yapıları yol bisikletlerine yakın olsa da daha sağlam profiller kullanılır ve bozuk zeminde de kullanılabilsinler diye (seçeceğiniz modele bağlı olarak) amortisör eklenmiştir. Farklı tiplerde gidonları olabilir ama ayarlanabilir olanlar en çok kullanılanlardır. Lastikleri yol bisikletlerinden kalın, dağ bisikletlerine göre incedir kullanım alanları daha çok yol olarak tasarlandıklarından lastikleri az dişe sahiptir. Sürüş pozisyonu açısından en rahat modeller bu kategoridedir, iş-ev arası yollarda sakin sakin pedallarken rahat olacağınızdan hiç kuşkunuz olmasın. Popülerlikleri ülkeden ülkeye farklılıklar gösterir ama Kuzey Avrupa ülkelerinde en çok tercih edilen modeller hibrit olanlardır, bu ülkelerin düzlüklerde bulunması temel etkendir. Genel olarak jeneratöre sahiptirler ve üzerlerinde çamurluk, bagaj ve ön-arka sinyaller standart olarak gelir. Genel olarak ağırlık taşımaya müsait modellerdir, ama jant yapıları yol bisikletlerine benzerlik gösterdiğinden belli bir ağırlıktan sonra yoldan ayrılmamanızı tavsiye edebilirim. Zaten sahip olacağınız yüksek basınçlı ince lastiklerinizle yumuşak zemine takılma ihtimaliniz oldukça yüksek. Bisiklet endüstrisi elektrikli bisikletler için şimdiden bu modelleri tercih etmeye başlamıştır çünkü kadroda elektrik pili ve diğer donanım için yeterli hacim mevcuttur. Seçiminizi yapmak için gideceğiniz dükkânda tahminen aşağıdaki ilk iki model bisikletleri göreceksiniz. Ağırlık olarak ortalama dağ bisikleti ağırlığındadırlar ama 10 kilonun altında modele rastlamadım.

Şehir bisikleti

Şehir bisikleti

Şehir bisikletleri:

Günlük ulaşımınızda kullanabileceğiniz ve şehir içinde çoğu hava koşulunda varmak istediğiniz noktaya sizi en temiz olarak ulaştıracak bisiklet tipi. Zincir üzerindeki koruma ile paçanıza yağ lekesi yapma şansınız da yok. İsimleri “şehir bisikleti” olsa da bunlar daha çok Avrupa’ nın düzlüklerinde kurulu olan kentlerine gönderme yaptığından, bulunduğunuz şehrin topografisini bir kere daha düşünmeniz gerekebilir. “Ne olacak canım arada bir de ben taşırım bisikletimi” diyeceğiniz anlar olacaktır. Günlük kıyafetlerinizle sürerken bile rahat edebileceğiniz modellerdir. Bu kategorinin genel olarak en uygun fiyatlı sınıfıdır.

Trekking bisikletleri:

trekking bisikleti

trekking bisikleti

Genel olarak yol bisikleti donanımına sahip olsalar da dişlileri yokuş yukarı çıkarken rahat edilebilmeniz için dağ bisikleti tasarımına yakındır. Uzun turlarda kullanılabileceğiniz modellerdir. Yük taşıyabileceğiniz düşünerek 36 telli jantları tercih etmekte fayda vardır. Arada bir şehirden dışarıya da çıkalım diyen maceracılar için uygunlardır. Donanımının sağlamlığı da önemli olduğu için şehir bisikletlerine göre bir miktar fiyat farkı vardır.

Tur bisikleti - Trek 520

Tur bisikleti - Trek 520

Tur bisikletleri:

Gezi bisikletleri ile yol bisikletlerinin uzun yollarda performans ve taşıyacağınız yük düşünülerek tasarlanmış karışımıdır. Tamam, artık o kadar karıştı ki ortalık, Mendel’ in bezelyelerine benzemeye başladı bu yazı :), O onunla bu bununla derken melezlenmemiş bir model kalmadı sonunda. Sadece şunu yazabilirim bu modeller ağırlıklı olarak yol bisikleti parçaları ile kurulduğundan fiyatları da yol bisikletlerine yakındır. Standart bir formu yoktur, kimi firmalar bu bisikletleri dağ bisikletlerinden esinlenerek tasarlarken kimisi de (resimde görülen gibi) daha çok yol bisikletine yakın tasarımdadır. Burada seçim tercihi kullanıcıya bırakılmıştır.

Cyclo cross:

Cyclocross bisikleti

Cyclocross bisikleti


Kimi zaman bisikletin taşınması gereken koşu parkurları içeren bu spor için üretilen bisikletlerdir. Yol bisikletleri ile benzerlik gösteren kadro yapısına rağmen daha geniş lastikler kullanır ve dağ bisikleti modelleri için üretilen frenler kullanılır. Satın almak istediğinizde özel sipariş vermeniz ve beklemeniz gerekebilir.

Benzerini bulduk:

 Leave a Reply

(required)

(required)